KDO JSME?

fotos caras TXTeam

Jsme Javier Antar a Patricie Poráková, tanečníci hledající “nedostižnou dokonalost“. Hledáme dokonalou techniku tanečního propojení a nejlepší vyučovací metodu. Neustále pozorujeme vlastní intuitivní i vědomý tanec tak, abychom mu náležitě porozuměli a dokázali jej předat. Prvním výsledkem naší společné práce jsou naši pokročilí studenti v České Republice, především ti, kteří s námi jednou či vícekrát navštívili Buenos Aires.

Javi nameJavier začal tančit tango v Buenos Aires v r. 1996, kdy bral hodiny u řady učitelů. V r. 1998 se setkal s Gustavem Naveirou stal se jedním z hrstky jeho tehdejších žáků. Díky pevným a hlubokým znalostem improvizační techniky brzy pochopil význam vědomého tréninku. Rozvoj této součásti tance se pro Javiera stal jedním ze základních stavebních kamenů. Umožnil mu najít svůj vlastní přirozený přístup k tangu, z něhož se vyvinul jeho osobitý taneční styl. Všechny tyto souvislosti výrazně přispěly ke zdokonalení Javierova tance a zvýšily efektivitu jeho výuky. Díky tomu jej již před 15 lety začaly oslovovat taneční školy a festivaly po celém světě. Tangonexion – tak pojmenoval Javier svou výukovou metodu a šíří ji přisvých cestách po světě i v Čechách.

Patri name

Patricie je rozená tanečnice, která od dětství vystřídala řadu tanečních disciplín. Studovala v Barceloně poetiku těla Jacquese  Lecoqa,  po mnoho let byla přední členkou souborů Farma v jeskyni,  a spolupracovala také se Spitfire company,  které jsou světově proslulé na poli fyzického(tanečního) divadla. Kromě Evropy Patricie pracovala v Mexiku, Argentině, Kolumbii, Brazílii a Peru, jakkoliv od r. 2004 se těžištěm její práce stalo tango. V r. 2011 získala Patricie nominaci na cenu Tanečník roku. Jako režisérka debutovala divadelně-tanečním představením Quilombo. V r. 2010 se sala profesionální tanečnicí tanga a přesídlila do Buenos Aires. Získala zde uznání v rámci místní tango komunity, kde poskytuje odborné konzultace a je zvána ke spolupráci s uzavřenými skupinami profesionálních tanečníků.

Vit nameMám v životě mnoho rolí. Většinu jsem si sám vybral na základě toho, jak mne daná oblast nebo činnost přitahovaly. A mezi ty patří má nejnovější role – tanečník argentinského tanga! Argentinské tango jsem potkal v červnu 2013. A byla to láska na první pohled! Od té doby se prakticky stále snažím zlepšovat své taneční dovednosti. Prošel jsem více školami, kurzy a semináři. Jsem a vždy budu vděčný všem svým učitelům za jejich péči a předané zkušenosti. Nyní jsem studentem školy Javiera Antara a Patricie Porákové – Tangonexion. Největší, takřka transformativní posun jsem zaznamenal vždy po pobytuv Buenos Aires v rámci intenzivních a skutečně výživných programů Tangonexion – Nourishing a Deepening Tango Expedition. Vnímal jsem tyto pobyty jako ponoření se do „jiné reality“ – do tango světa na velmi vysoké úrovni s tím, že po vynoření se a přistání zpět na letišti v Praze –Ruzyni se vaše tango navždy promění. Argentinské tango je pro mne vsoučasné fázi mého života velmi důležitým zdrojem radosti, růstu, inspirace a úžasných prožitků. Díky němu jsem poznal a stále poznávám spoustu zajímavých lidí i míst v ČR i v zahraničí. Přál bych každému, aby mohl prožívat radosti spojené s životem tanguera/tanguery. I proto jsem, cítíc se velice poctěn, přijal nabídku učit nové zájemce o tango v rámci školy Tangonexion. Pokud se pro naši školu rozhodnete, budu se rádvěnovat i vám.

katka nameTanec v různých formách je mým společníkem již 17 let a dalo by se tedy říci, že jsem protančila téměř polovinu svého života. První srdcovkou bylo flamenco, kterému jsem se věnovala přes 12 let jak v Praze tak v jeho kolébce ve španělské Andaluzii. Zkoušela jsem základy salsy a baletu. Před pár lety mě však k sobě vší silou přitáhlo argentinské tango svou noblesou, soustředěným klidem a emocemi, které z něj vyzařují. Učí mě neskutečné poctivosti a pravdivosti v tanci, velké míře napojení a naslouchání tanečníkovi (leaderovi) a vzájemné spolupráci v páru, která je pro mě naprosto klíčová – tango tvoří společně oba tanečnici a jeden bezdruhého moc nezmůžou. Jen se vzájemným porozuměním a podporou lze dosáhnout absolutního zážitku z tanga…samozřejmě s trocho dobré znalosti a zkušenosti s taneční technikou :-). S obojím vám velmi ráda budu na hodinách tanga průvodcem a rádcem 🙂 Vaše tango může vyjadřovat vaši osobnost, propojit pohyb s tím kým jste, co cítíte a co prožíváte – v tom je jeho veliké kouzlo a jedinečnost.

Petr nameTango je pro mne dialog, následování přítomného okamžiku – hudby, komunikace v páru. Pojetí tanga Javiho a Patri – je pro mne velké. Tango je pro mne radost, že si mohu rozumět na jiné než-li rozumové úrovni. Nemusím analyzovat a je krasné, že tato hloubka/porozumění/splynutí vzniká. Pohyb je radost. Byl jsem léta “v hlavě”. Rozum a analýza byla pro mne dogma. Přes salsu a bachatujsem se dostal k brazilskému Zouku. Později začala má cesta Tanga, katarze skrze lekce u Patri a Javiho. Mé dva pobyty v Buenos Aires kolebce tanga, byli přínosné k uvědomění jak pohyb a tango vzniká. Patricie a Javi mne navedli na používaní vizualizace pohybu, práce s prvky kontaktní improvizace. Tango mi změnilo život ve vnímaní emocí, respektovaní svobody druhého člověka, důvěry v improvizaci, že právě v přítomném okamžiku žijeme více, než v naplanovaném rozvrhu. Tango je pro mne cesta sebepoznaní, pochopení že vnější pohyb je rezultát našeho pohybu zevnitř. A pro mne je cenné, nedělat pohyb zvenku, aby byl vidět, ale pro náš společný tanec, pro náš pár. Pohyb zevnitř a napojení je pro mne tango-nexion. Tyto myšlenky, essence vědomého pohyby,  radosti, chci předat i Vám vítejte – Namaste

Eva namePrvé tanečné skúsenosti som nadobúdala v street dance, po ktorom nasledovali mnohe ďalšie štýly.  Argentínske tango je jeden z posledných tancov, na akýsom natrafila, ale zasiahlo ma najvýraznejšie… Začiatky sa viažu do Brna. Tancovanie tanga a jeho štúdium je celoživotný process…a tak neustále cestujem a obohacujem svoje schopnosti, techniku krom iného pravidelnými cestami do Buenos Aires. Stretnutie Patrície a Javiera Antarovcov v roku 2015 výrazne ovplyvnilo aj moje tango… spoznala som tangonexion – techniku, ktorá mi doposiaľ vyhovuje najviac, najmä vďaka možnosti zdieľať pôžitok zprirodzeného pohybu v páre bez ohľadu na vek, národnosť či pôsobisko… je to univerzálny tango jazyk! Ďalšia dimenzia sa pre mňa otvorila vo ebruári 2017, keď som sa stala súčasťou “Tangonexion siete” amo asistenta v rámci tejto tanečnej školy v Českej Republike. Nové zážitky, poznanie a nadšenie z intenzívneho programu zameraného na štúdium tanga priamym kontaktom s miestnymi učiteľmi v autentickom prostredí (DEEPENING BsAs2017) počas poslednej návštevy BsAs ma primäli k otvoreniu dverí do najvzrušujúcejšej etapy mojej tango cesty, kde sa môžem podeliť o všetko, čo som doposiaľ nadobudla, a čo tak veľmi milujem 😉